Czego użył Mark Zuckerberg do stworzenia Facebooka?

Jak w pełni wykorzystać aktywność w mediach społecznościowych
18 czerwca, 2020
Skuteczna strategia pozyskiwania potencjalnych klientów
30 lipca, 2020

Czego użył Mark Zuckerberg do stworzenia Facebooka?

Prawdziwa historia to coś innego, czego można by się spodziewać. Zuckerberg nie jest genialnym programistą, ale ma umiejętności w innych dziedzinach. Adam D’Angelo – były CTO Facebooka, odegrał kluczową rolę w stworzeniu serwisu Big Data.

Cameron i Tyler Winklevoss oraz Divya Narendra byli ludźmi, którym Zuckerberg ukradł pomysł na facebook. Zwrócili się do Zuckerberga z prośbą o pomoc w utworzeniu sieci społecznościowej dla studentów Harvardu o nazwie „HarvardConnection”, ponieważ ich programista dostał dobrze płatną pracę. Przystąpił do projektu i kontynuował dzieło swojego poprzednika, ale nigdy go nie skończył. Zamiast tego stworzył w oparciu o kod harvardconnection inny projekt o nazwie „TheFacebook”. W wyniku pozwu wniesionego przeciwko Zuckerbergowi ostatecznie wszyscy trzej otrzymali w 2008 roku ugodę, która obejmowała po 1,2 miliona akcji spółki. Facebook okazał się niezwykle popularny wśród studentów Harvardu, kiedy został uruchomiony, do tego stopnia, że ​​wkrótce został udostępniony również studentom Stanford, Yale i Columbia, zanim rozszerzył się na wiele innych uczelni, a następnie na cały świat.

Początkowo był oparty na LAMP – Linux jako systemie operacyjnym, serwerze Apache, języku skryptowym Database-MySql i PHP-Server. Ale w miarę upływu czasu stał się ogromny. Używa kompilatora HipHop (HHVM), który konwertuje PHP do C ++. Do swojej usługi czatu Facebook początkowo używał Erlang (język używany w większości komunikatorów, takich jak WhatsApp). Od tego czasu przeszedł na C ++. Do obsługi i przechowywania ogromnej ilości zdjęć i filmów używa HayStack i Scribe do logowania. Cassandra to rozproszony system pamięci masowej bez pojedynczego punktu awarii używanego do przeszukiwania indeksu. Aby analizować swoje dane od użytkowników, wykorzystuje technologie takie jak Hadoop i Hive. (Nie SQL). Aby upewnić się, że wszystkie te komponenty, napisane w różnych językach i strukturach, współpracują ze sobą bezproblemowo, używa technologii Thrift (opracowanej wewnętrznie) BigPipe to ich niestandardowa technologia przyspieszająca renderowanie stron za pomocą logiki potokowej (każda strona internetowa w sekcjach nazywana jest „pageletami” w celu uzyskania optymalnej wydajności). Varnish Cache (akcelerator HTTP) jest używany do proxy HTTP. Woleli go ze względu na jego wysoką wydajność i wydajność. W przypadku wiadomości na Facebooku używają własnej architektury, która opiera się w szczególności na dynamicznym zarządzaniu klastrem infrastruktury. Logika biznesowa i trwałość są zawarte w tak zwanej „komórce”. Każda komórka obsługuje część użytkowników; nowe komórki mogą być dodawane w miarę wzrostu popularności. Trwałość osiąga się za pomocą HBase.

Czy chcesz więcej ruchu?

Cześć, jestem Krzysiek.

Jestem zdeterminowany, aby mój biznes się rozwijał.
Moje pytanie brzmi: czy będzie to także TWÓJ BIZNES?